Ortodoncja

Powszechnie przyjęło się, że leczenie wad zgryzu (czyli leczenie ortodontyczne) najlepiej zacząć u małych dzieci i młodzieży. Prawda jest natomiast taka, że leczenie to może odbywać się u każdego, bez względu na wiek. Proste zęby i prawidłowy zgryz są bowiem odpowiedzialne nie tylko za piękny wygląd, ale i zapewniają lepsze utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, zmniejszają ryzyko próchnicy, a także poprawiają ogólna kondycję dziąseł.

Zanim ortodonta przystąpi do nałożenia pacjentowi aparatu, przeprowadzić musi odpowiednie badania, bowiem aparat dostosowuje się dla każdego indywidualnie. Na działanie poprzedzające leczenia ortodontyczne składa się zatem: diagnoza wady zgryzu, wycisk dolnych i górnych zębów, wykonanie zdjęć rentgenowskich. Przed założeniem aparatu, pacjent musi mieć wyleczone wszystkie zęby, pozbawione kamienia i osadu i wyleczone ewentualne stany zapalne przyzębia.

Średni czas czas leczenia aparatami wynosi 2 lata, chociaż u każdego określany jest indywidualnie. Przez cały proces leczenia, ortodonta zleci bardzo dokładną higienę jamy ustnej (przy użyciu specjalnej szczoteczki), a także stosowanie odpowiedniej diety. Twarde, słodkie i kleiste potrawy nie sprzyjają bowiem odpowiedniemu leczeniu.

Warto zadbać o wygląd swoich zębów, bowiem służą one nie tylko naszej urodzie, ale i temu, co każdy z nas ma najcenniejszego – naszemu zdrowiu.